Misie Školských sester sv. Františka v Africe

Export 001-2V neděli 29. listopadu proběhla v kostele Nanebevzetí Panny Marie beseda o misii Školských sester v Jihoafrické republice. O současném chodu misií v jihoafrickém Barbertonu přišla promluvit sestra Imelda, která zde dlouhou dobu působila.

Řád školských sester přišel do tohoto malého města na úpatí Dračích hor v roce 1989 a postupně se jim v této oblasti podařilo obnovit chod misie a za přispění sponzorů hlavně z USA postavit nemocnici, internát a nový konvent. Sestry v této oblasti zajišťují pastorační službu, křesťanskou výchovu a vzdělání, evangelizaci a katechezi, sociální službu pro chudé ale hlavně, vzhledem ke katastrofálně rozšířenému viru HIV v celé oblasti Mpumalangy, provozují Export 002-2centrum pro opuštěné, HIV pozitivní a umírající děti.

Počet sirotků, kteří v důsledku AIDS přišli o své rodiče, je odhadován na osm milionů. Velká většina z nich je také nakažena a mají malou šanci dožít se produktivního věku. V Jižní Africe je podle oficiálních údajů HIV pozitivní každý sedmý obyvatel, podle odborníků působících v zemi je však procento nakažených pravděpodobně vyšší.